خلاقیت تصویری و تجسمی

خلاقیت تصویری درست مثل درک عمومی هنر از مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین درس‌های کنکور هنر در کارنامه‌ی هر هنرآموز به شمار می‌آید. این درس ضریب پنهان دارد؛ به این معنی که تاثیرگذاری بیشتری از ضریب مشخص‌شده‌اش دارد. این درس که چهارمین درس در دفترچه‌ی اختصاصی است داری ۲۰ سوال است که بیشتر از ۷۵ درصد آنها تصویر دارند. مطابق جدول ضرایب و زیرگروه‌ها، این درس برای تمام زیرگروه‌ها به جز زیرگروه پنج ضریب بالایی دارد که نشان‌دهنده‌ی اهمیت بسیار زیاد این درس است. اما لازم است هنرآموزان زیرگروه موسیقی نیز ضریب پنهان این درس را در نظر بگیرند و از برنامه‌ریزی مناسی برای مطالعه‌ی آن غافل نشوند.
جدول ضرایب و زیرگروه‌ها
ضرایب درس خلاقیت تصویری و تجسمی و هرآنچه داوطلبین کنکور سراسری هنر باید بدانند | کارنامه کتاب
مباحث این درس به شرح زیر است:
خلاقیت تصویری >> شناخت عناصر و کیفیت‌های بصری / تجزیه و تحلیل آثار تصویری / مبانی رنگ / شناخت آثار گرافیکی و خط در گرافیک / مبانی و تحلیل آرم و نشانه‌سازی / شناخت مکاتب گرافیک و طراحی پوستر / پایه و اصول صفحه‌آرایی / ابزارشناسی / مبانی و شناخت آثار چاپ دستی / مبانی تصویرسازی / شناخت آثار هنرمندان و آثار تاریخی / سبک‌شناسی تحلیلی. 
با در نظر گرفتن تعداد زیاد و نامشخص بودن منابع کنکور هنر، کتاب‌های درسی اهمیت دوچندانی پیدا می‌کنند، در نتیجه خلاقیت تصویری یکی دیگر از درس‌هایی است که کتاب‌های درسی در آن نخستین پیشنهاد اساتید برای هنرآموزان است. از طرفی شایان ذکر است که پیشنهاد کارنامه‌کتاب برای درس خلاقیت تصویری برای داوطلبان رشته‌های زیرگروه یک و دو استفاده از منابع آزاد در کنار کتاب‌های درسی است چرا که با بررسی سوال‌های سال‌های اخیر، پررنگ بودن نقش منابع آزاد در این درس غیر‌قابل انکار است.

منابع درس خلاقیت تصویری و تجسمی

برای مشاهده‌ی سایر منابع کنکور هنر اینجا کلیک کنیم.

نوشتن دیدگاه

نوشتن دیدگاه‌تان به دیگران کمک می‌کند که انتخاب بهتری داشته باشند (نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>