مشاوره تحصیلی

مشاوره کنکور هنر ۱۴۰۰

یک راه سخت، یک راه‌حل ساده

درس خواندن یک استعداد نیست، یک تکنیک است.

درس خواندن برخلاف آنچه بسیاری فکر می‌کنند، یک استعداد نیست. بلکه یک تکنیک است. بنابراین اگر فکر می‌کنید مغز شما برای یادگیری درس‌های حفظی ساخته نشده یا توانایی مواجه با مسئله‌های درس‌های حل‌کردنی را ندارد، اشتباه می‌کنید. همه‌ی این‌ها اگر به روش درست انجام شود، امکان‌پذیر است. طبیعتاً بخشی از این روش در کلاس‌ها به شما یاد داده می‌شود. اما بخش دیگر باید استمرار داشته باشد و به طور مرتب تکرار، تمرین و پیگیری شود. مسئله این است که شما باید با توجه به توانایی‌هایتان روشی را انتخاب کنید که مناسب شخص خودتان باشد و نه لزوماً روشی که همه از آن استفاده می‌کنند. این روش، توسط مشاور، پیش پای شما گذاشته می‌شود.

زیاد درس نخوانید، با برنامه بخوانید.

از همه مهم‌تر، شما در سال کنکور به یک برنامه نیاز دارید تا به زندگی و درس خواندنتان نظم بدهد. نوشتن برنامه به نظر کار آسانی است، اما نکته‌ی مهم این است که نتیجه‌ی این برنامه قرار است چه باشد؟ شما امسال برای آزمون و خطا و نتیجه‌های احتمالی وقت ندارید و این برنامه‌ریزی باید با در نظر گرفتن نقاط قوّت و ضعف شما انجام شود. پس بهتر نیست که برنامه‌ریزی را به دست کسی بسپارید که متخصّص آن است و سال‌ها برای صدها هنرآموز این کار را با موفقیّت انجام داده است؟

ما در کارنامه ‌کتاب بسته‌های متفاوتی را برای مشاوره در نظر گرفته‌ایم تا «همه» بتوانند از مشاوران حرفه‌ای بهره ببرند. تمامی این طرح‌ها و روش‌ها به نحوی برنامه‌ریزی شده‌اند تا شما را به هدف برسانند، تفاوت تنها در نوع مسیر است نه در محتوا.

مشاوره‌ی فردی و گروهی (چهار نفره)

در این راستا مشاوره‌ کنکور هنر را در دو گونه‌ی کلی تقسیم‌بندی کرده‌ایم: مشاوره‌ی فردی و مشاوره‌ی گروهی (چهار نفره). در مقایسه با روش فردی که شناخته شده‌تر است، مشاوره‌ی گروهی نیز ویژگی‌های منحصربفرد خودش را دارد. یکی از این ویژگی‌ها، سؤال‌های پرسیده‌شده در جلسه‌ی مشاوره است که ممکن است به ذهن هنر‌آموزهای دیگر خطور نکرده باشد. ویژگی دیگر انگیزه و رقابتی است که در کار جمعی وجود دارد و می‌تواند به موفقیّت بیشتر و سریع‌تر هنرآموزان بیانجامد. ویژگی مهم دیگر مشاوره کنکور هنر بصورت گروهی، هزینه‌های پایین‌تر آن نسبت به مشاوره‌ی فردی است.

مشاوره‌ی هفتگی و دوهفتگی

به علاوه هر کدام از این دو گونه‌ی مشاوره کنکور هنر (فردی و چهار نفره) در دو حالت مشاوره‌ی هفتگی یا دوهفتگی نیز ارائه می‌شوند. اوّلی برای هنرآموزانی است که نیاز به پیگیری مستمرِ هفتگی را حس می‌کنند و ترجیح می‌دهند همواره با مشاور خود در ارتباط دائم باشند. مشاوره‌ی دوهفتگی برای کسانی مناسب است که وقت کافی ندارند چون احیاناً شاغل هستند و یا در اجرای یک برنامه‌ی خوب، استقلال بیشتری دارند.

پس به طور خلاصه چهار روش مختلف برای مشاوره خواهیم داشت:
۱. مشاوره‌ی فردی هفتگی؛ ۲. مشاوره‌ی فردی دوهفتگی؛ ۳. مشاوره‌ی گروهی هفتگی؛ ۴. مشاوره‌ی گروهی دوهفتگی.
در هر کدام از روش‌های مشاوره که شرکت کنید، پیش از هر کنکور جلساتی منظّم برای مشاوره به صورت جمعی با همه‌ی همکلاسی‌های خود خواهید داشت.

مشاور کارنامه کتاب چه چیزهایی به ما یاد می‌دهد؟

♣ روش‌های درست درس‌خوانی، خلاصه‌نویسی، حاشیه‌نویسی، تیترخوانی و تصویرخوانی ♣

♣ رفع کاستی‌های تندخوانی بدون بازده یا کندخوانی ♣

♣ برنامه‌ریزی ساعتی ♣

♣ روش‌های درست تست‌زنی و زمانبندی برای آزمون ♣

♣ تحلیل آزمون ♣

♣ کارنامه‌خوانی و بررسی نقاط قوّت و ضعف هنر‌آموز ♣