آزمون‌های هنر

آزمون هنر کارنامه‌ کتاب ۱۳۹۹-۱۴۰۰

آزمون‌هایی متفاوت با هر آنچه تاکنون دیده‌اید!

در آزمون‌های کارنامه ‌کتاب علاوه بر برگزاری آزمون‌های شبیه‌سازی‌شده‌ی کنکور هنر با فاصله‌ی زمانی زیاد، آزمون‌هایی کوچک‌تر با فاصله‌ی زمانی کمتر برگزار می‌کنیم. آزمون‌های کوچک را مینی‌کنکور و آزمون‌های شبیه‌سازی‌‌شده را کنکور نامیده‌ایم. برای انتهای سال نیز آزمون‌هایی با نام کنکور جامع در نظر گرفته شده است که به صورت جامع به مرور همه‌ی مطالب خوانده شده می‌پردازند.

تعداد آزمون‌ها

مجموعه‌ی کامل آزمون‌های کارنامه ‌کتاب برای کنکور هنر ۱۴۰۰ شامل هشت مینی‌کنکور، پنج کنکور و دو کنکور جامع است که مجموعاً در پانزده نوبت برگزار خواهند شد.

مینی‌کنکور

مینی‌کنکور، نسخه‌ی کوچک‌شده‌ی یک آزمون هنر کامل است. هدف این آزمون که ۱۳۰ سؤال و زمانی معادل نصف زمان یک آزمون استاندارد را دارد، آمادگی مرحله‌به‌مرحله‌ی هنرآموز برای یک کنکور کامل، چه از نظر حجم سؤال‌ها و چه از نظر زمان برگزاری آزمون است. مطالعه‌ی کلیه‌ی مباحث عنوان‌شده در بودجه‌بندی یک آزمون هنر برای اولین بار، آشنایی با فضای آزمون، چگونگی مواجه با سؤال‌ها و آزمون و خطا برای پیدا کردن ترتیبِ درستِ پاسخگویی به سؤال‌ها از دیگر اهداف مینی‌کنکورها است.
یکی از مزیت‌های مهم برگزاری مینی‌کنکورها این است که مواجهه با اولین آزمون‌ها برای هنرآموز به تجربه‌ی خوشایندتری بدل خواهد شد. با در نظر گرفتن این مسئله که بیشتر هنرآموزان پیش از این در آزمون‌های چهار‌ساعته شرکت نکرده‌اند، و کوچک کردن آزمون‌ها، از ابهت و ترسی که یک آزمون (به خصوص آزمون‌های اول و دوم) به همراه دارد کم خواهد شد و هنرآموز می‌تواند با خیال راحت از اطلاعاتش برای پاسخگویی به سؤال‌ها استفاده کند.
نکته: برنامه‌ی آزمون‌ها به صورت «مخروطی» تنظیم شده است. به این مفهوم که هر چه در طول سال پیش‌تر می‌رویم ـ یعنی به سطوح بالایی مخروط نزدیک می‌شویم ـ به حجم آزمون‌ها افزوده خواهد شد. با توجه به این نکته، پس از تعطیلات نوروز، برگزاری مینی‌کنکورها ضرورتی نخواهد داشت.

کنکور

همان‌طور که اشاره شد با کم شدن فاصله‌ی زمانی میان آزمون‌ها در برنامه‌ی آزمون‌های کارنامه‌ کتاب، این امکان به وجود آمد تا پس از هر دو مینی‌کنکور، یک کنکور شبیه‌سازی‌‌شده‌ی کنکور برگزار شود. این کنکورها ۲۶۰ سؤال و ۲۴۰ دقیقه زمان دارد و فقط به دوره‌ی مباحث پیشین می‌پردازد. برگزاری کنکورهای دوره از فاصله افتادن میان مطالب خوانده‌شده جلوگیری می‌کند و این فرصت را به هنرآموز می‌دهد که تعداد دوره‌های بیشتری داشته باشد. در تقویم آزمون‌ها اولین کنکور بعد از دو مینی‌کنکور قرار دارد؛ پس هنرآموز تا مواجهه با یک کنکور شبیه‌سازی‌شده هنر، دو بار تجربه‌ی آزمون دارد و حالا آماده است تا در آزمون سوم، با مسائل دیگری همچون زمان‌بندی درگیر باشد.
زمان‌بندی درست، تقسیم توان ذهنی و جسمی هنرآموز و چگونگی استفاده از اطلاعات بیشتر (با توجه به بودجه‌بندی دو مینی‌کنکور در یک کنکور) از اهدافی است که در کنکورها دنبال می‌شود. هدف مهم دیگرِ این آزمون‌ها همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، جلوگیری از فراموشی مطالب خوانده‌شده برای مینی‌کنکورها است. بدین ترتیب مباحثی که در طول شش یا هفت هفته برای مینی‌کنکورها مطالعه شده‌اند در کنکورها به صورت کامل و در قالب یک آزمون ‌شبیه‌سازی‌شده‌ی کنکور سراسری هنر مرور و جمع‌بندی می‌شوند.
نکته: سه کنکور شش ماه نخست سال تحصیلی برای دوره طراحی شده‌اند و بودجه‌بندی آنها همان بودجه‌بندی مینی‌کنکورهای پیش از آنها است. اما دو کنکوری که پس از تعطیلات نوروز برگزار می‌شوند بودجه‌بندی مستقل و مجزا دارند.

کنکور جامع

کنکورهای جامع با توجه به پراکندگی سؤال‌ها در کنکورهای چند سال اخیر طراحی شده و بودجه‌بندی آنها شامل همه‌ی موضوعاتی است که در کنکور سراسری هنر مطرح می‌شود. بنابراین تمام منابع و مباحث می‌توانند بخشی از کنکور جامع باشند. هدف از این آزمون‌ها که تنها در پایان سال تحصیلی برگزار می‌شوند، سنجش آمادگی هنرجو در استفاده‌ی کامل از تمامی اطلاعاتی است که در طول سال تحصیلی کسب کرده است.

طراحان آزمون

E-learning banner. Online education, home schooling. Display with open textbook. Group of various students learning. Web courses, tutorials. Education technology concept. Vector illustration
در آزمون‌های کارنامه‌ کتاب سعی کرده‌ایم با گرد هم آوردن بهترین طراحان سؤال در هر درس، کامل‌ترین مجموعه از سؤال‌ها را در اختیار هنرآموزان قرار دهیم. حضور چندین طراح حرفه‌ای در هر درس به هنرآموز این فرصت را می‌دهد تا با ادبیات و نحوه‌ی طراحی سؤال اساتید مختلف در آزمون‌ها آشنا شود. این کار باعث می‌شود تا از سلیقه‌ای شدن آزمون‌ها و عادت هنرآموز به سؤالات یک طراح ــ که می‌تواند به موفقیت او در آزمون‌های داخلی و عدم موفقیتش در دیگر آزمون‌های سراسری هنر‌ یا در کنکور هنر اصلی بیانجامد ــ جلوگیری شود. در زیر با برخی از طراحان سؤال دروس تخصصّی  بیشتر آشنا خواهید شد.

خلاقیت تصویری

محسن گرجی
فرید رزاقی

فرشید حیدری

ترسیم فنی

سید مهدی علمدار
آذین پازوکی

حسین دشتستان

درک عمومی ریاضی و فیزیک

رحمت مُشَیِدی
بهار پژند
امیر مُشَیِدی

درک عمومی هنر

رضا کبیری‌زاد
رضا عباسی
بنفشه مهری
مهدی خرد

خواص مواد

داریوش امیری‌کاشانی
نوید ایزدگشسب

خلاقیت موسیقی

 کیوان جعفری‌نژاد
شاهد علیزاده

کیارش خداشناس

خلاقیت نمایشی

حامد امرائی
پریناز شاد
امیررسول شریفی